Akıllı Telefonlar Nasıl Şarj Edilmelidir?

Akıllı Telefonlar Nasıl Şarj Edilmelidir?
Akıllı Telefonlar Doğru Şekilde Nasıl Şarj Edilir?

Günümüzde artık akıllı telefonlar hayatımızın her alanına girmiş durumda ve hepimiz akıllı telefon kullanıyoruz. Ancak akıllı telefonlar nasıl şarj edilmeli? Tam olarak bilmiyoruz. Şimdi sizlere akıllı telefonları nasıl şarj etmeliyiz onu göstereceğim.

Akıllı telefonunuzun pil ömrüne zarar vermeden, sağlam bir şekilde nasıl şarj edebileceğinizi biliyor musunuz? Sanırım birçoğunuz biliyorum sanıyorsunuz ama aklınızda bununla ilgili pek bir bilgi yok. Ayrıca bunu gerçekten bilseniz bile umursamamaya devam edeceksiniz. Ancak yine de haberimizin devamında okuyacağınız hususlara dikkat ederseniz çok daha sağlam ve uzun süre bataryanızı kullanabileceksiniz.

Sanırım sizde tıpkı benim gibi telefonunuzu gece şarja takıp, sabah %100 olmuş şekilde şarjdan alıyorsunuz. Bunun amacı telefonun şarjını tamamen doldurup daha fazla süre kullanabilmek. Akıllı telefon bataryalarını ve diğer pil ürünlerini test eden cihazları sunan Codex’e göre, kullanıcılar tarafından yapılan olan bu uygulamaların pil ömrünü kısalttığı ifade ediliyor.

Telefonunuzu Şarj Etmek İçin Şarjın Bitmesini Beklemeyin!

Pil ömrünü uzun tutmak için hepimizin bildiği tek şey bu. Telefonun şarjı tamamen bitip telefon kapanmadan önce şarja takmak pilin işlevini yitirmesini engeller ve pili korur. Uzmanlar akıllı telefonumuzu bataryasının derinlik deşarjından etkilenmemesi amacıyla buna dikkat edilmesini öneriyor.

Orijinal Şarj Aleti Kullanın

Şarj aleti, akıllı telefonlarımızın pil ömrünü etkileyen en önemli faktörlerden birisidir. Eğer orijinal şarj aletiniz bozulduysa, piyasada satılan ucuz ve sahte şarj aletleri yerine tekrar orijinal şarj aleti almanız önerilir. Gerçekten çok mecbur zorunlu haller dışında da kendi orijinal şarj aletiniz dışında başka şarj aletlerine takmamaya özen gösterin.

Bataryanız %25’in Altına Düşmeden Şarj Etmeye Özen Gösterin

Akıllı telefonunuzu şarj etmek için batarya seviyesinin %25’in altına düşmesini beklemek doğru değildir. Bunun yerine telefonunuzu %45 ile %75 arasında tutmaya özen göstermeniz telefonun pil ömrünü uzatacaktır.

Bataryanızı Asla %100 Olacak Şekilde Şarj Etmeyin

Akıllı telefonunuzun şarjını düşük bir seviyeden bir anda %100 seviyesine ulaştırmak pil ömrüne zarar verir. Akıllı telefonu %100 şarj etmek yüksek gerilim ile bataryayı zorlayacağı için telefonunuzu %100 olacak şekilde şarj etmenizi kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Bu duruma örnek vermek gerekirse, durumun farkında olan Tesla firması araçlarını %90’a kadar şarj edebilecek şekilde tasarlamıştır.

Telefonunuzu Gece Uyurken Şarja Takmayın

Akıllı telefonunuzu gece uyurken şarja takmak pil ömrünü büyük ölçüde azaltır. Bunun sebebi, cihazınızı gece şarja taktığınızda sabah siz uyanıncaya kadar %100 olacak ve telefon açık olduğu için boşalan enerjinin yerine tekrardan dolum yaparak pil ömrünü minimum seviyeye düşürecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir